Fülünk tisztítása hozzátartozik a mindennapi tisztálkodásunkhoz, ám nem mindegy, hogy ez a tisztítás milyen eszközökkel és hogyan megy végbe. Megannyi orvos találkozott már olyan esettel, hogy a páciensek valamiféle extrém dologhoz nyúltak a fülzsír eltávolításához (pl. hajtű, ceruza stb.) Ezzel csak több kárt okozva saját magukban, mint hasznot.
A legtöbb fül-orr gégész nem ajánlja a se a mindennapos tisztítást se a fültisztító pálcikát, és további extrém eszközöket.
Mit csináljunk tehát, ha úgy érezzük tele a fülünk zsírral/viasszal?
A válasz az, hogy a hallójárat nem is koszos! Öntisztuló szerkezete miatt a fülviaszt nem kell eltávolítani, sőt, ha normálisan jelenlévő zsírt eltávolítjuk, az akár gyulladáshoz is vezethet.
A fülzsír igenis fontos szerepet játszik. Biztosítja, hogy fülünk ne száradjon ki, védi hallójáratunkat a kórokozóktól, fertőzésektől. Tehát, szükségünk van rá, ám termelődése életmódtól, bőrtípustól, kortól, hormonháztartástól eltérő mennyiségű lehet.
Otthon ne is tisztítsam a fülemet?
A biztonságos fültisztításhoz mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, hogy ne okozzunk kárt dobhártyánkban. Magát a hallójáratot nem szabad tisztítani, mivel zuhanyzás, hajmosás közben belekerülő víz elegendő ahhoz, hogy fellazítsa a felgyülemlett fülviaszt. Külső részét viszont könnyedén megtisztíthatjuk.
Elengedhetetlen hozzá azonban a helyes technika, eszközök és készítmények használata.
Néhány tipp
- Ha rendszeresen okoz problémát a beszáradt fülzsír, és nem szeretne minden egyes alkalommal orvoshoz fordulni, azt tanácsoljuk, hogy használjon olívaolajat vagy paraffinolajat. Ezek a száraz és viszkető fülnek megoldást jelenthetnek, feloldják a beszáradt fülzsírt. DE figyeljünk oda, ha ilyen készítményeket vásárolnánk akkor az spray formátumú legyen, mivel ez hatékonyabb és biztonságosabb mint a cseppek. (patikákban könnyen beszerezhetőek)
- Fürdés, hajmosás után töröljük a törölköző sarkával szárazra fülünket, mivel a baktériumok, a gombák nedvesebb környezetben könnyebben szaporodnak.
- Ha a nátha miatt alakul ki a füldugulás, fülhurut akkor érdemes inhalálni, ez oldja a váladékot az orrnyálkahártyában és felszabadítja a fülkürt szájadékot az orrgaratban.
- Felejtsük el a fültisztító pálcikát!! Csak több kárt okoz, beljebb tolja a zsírt, és zsírdugó alakul ki, és még a védelmet nyújtó fülzsír réteget is eltávolítja és még mikro sérüléseket is okozhat.
Azonban..
Hosszú ideje fennálló fülbántalmak, hallásproblémák esetén mindenképp szakember segítségét javasoljuk, és ne kísérletezzünk otthon a neten olvasott tipekkel, ha nem szeretnénk súlyosabb problémákat előidézni. Ne hagyja figyelmen kívül problémáit.
Keresse bizalommal az ÁgiFon szakértő audiológusait és mi megoldjuk a fültisztítást!
Keresse bizalommal az ÁgiFon szakértő audiológusait
.. és mi megoldjuk a fültisztítást!