A fül lényegében két érzékszerv, a hallás és az egyensúlyozás szerve. Nemcsak a különféle hangokat teszi számunkra érthetővé, hanem a térbeli tájékozódásunkért is felel. Fülünket rengeteg helyen érheti negatív behatás, ezért védelme kellő odafigyelést igényel.
Mire is figyeljünk pontosan hallásunk védelméért a mindennapjaink során? Legfontosabb, hogy előzzük meg a bajt.
- Rendszeresen keressünk fel fül-orr gégész szakorvost, győződjünk meg arról, hogy fülünk egészséges és ápolt.
- Kerüljük a nagy hangerejű zajt és a folyamatosan magas zajszintet egyaránt: ne tartózkodjunk közel hangszóróhoz, ne hallgassunk huzamosabb ideig fülhallgatóval zenét.
- Ha a túlzott zajtól nem tudja magát távol tartani, használjon hallást védő munkavédelmi eszközt. Ennek használata a zajos munkahelyeken kötelező!
- Védjük a fület a hidegtől. Nagyobb arányban télen fordulnak elő a légúti fertőzések szövődményeként kialakult középfülgyulladások.
- Tartsuk szárazon fülünket, védjük a víztől. Szerencsés esetben gyorsan távozik a bejutó víz a fülből, ám előfordulhat, hogy bent reked. Ilyenkor az történik, hogy a felgyülemlett fülzsír a bejutott víztől megduzzad, így kitölti fülünk hallójáratát. Ehhez köthetőek a külsőhallójárat-gyulladások.
- Sportolás közben óvakodjunk az eséstől.
- Fülünket tartsuk megfelelően tisztán. Legjobb megoldás, ha otthon csak a külső fület tisztítjuk.
TIPP
A bajt sokkal egyszerűbb megelőzni, mint kezelni.
Figyeljen Ön is füle egészségére és panasz esetén keressen fel hozzáértő audiológust. Ingyenes időpontfoglalás a linken!